Yüz Nakli

Fransada gerçekleştirilen dünyanın ilk yüz nakli operasyonu başarıya ulaştı. Beş saat süren operasyonla ilgili konuşan cerrahlar 38 yaşındaki kadının sağlık durumunun çok iyi olduğunu açıkladı. Profesör Bernard Devauchelle “Ameliyattan 24 saat sonra hastamızın bilinci yerine geldi, ilk sözleri Teşekkür ederim, size minnettarım oldu” dedi. Devauchelle “ilk geldiğinde çok az konuşabiliyordu. Cildin rengi ve yapısı beklediğimizden daha iyi oldu” diye konuştu.

Kendi yüzü gibi oldu

Uzmanlar, hastanın yüzünün, derinin alındığı kişinin yüzünden daha çok kendi yüzüne benzeyeceğini söylüyor. Ancak eski yüzüyle tıpa tıp aynı olmayacak. Operasyonda yüze asıl şeklini veren kemik değil, yüzün derisi alınıyor. Kimliği açıklanmayan kadın Mayısta köpek saldırısına uğradı. Burnu, çenesi ve dudakları paramparça oldu. Doktorlar beyin ölümü gerçekleşmiş bir kişinin yüzündeki kaslar hariç üst derisini yağlar, damarlar ve sinirlerle birlikte kafadan ayırarak kadına nakletti. Organ nakillerinde olduğu gibi derinin nakledildiği kişinin ailesinden izin alındı.

Komple yüz nakli gerçek oluyor

John Travolta ve Nicolas Cagein başrollerini oynadığı ‘‘Yüz Yüze’’ filminden yola çıkan İngiliz bilim adamları, yüz nakli üzerinde çalışmaya başladı.

İngilterenin başkenti Londrada bulunan Royal Free Hastanesi cerrahları yeni geliştirilen mikrocerrahi teknolojisi sayesinde komple yüz nakli yapmaya hazırlanıyorlar. Uzmanlar, yüz naklinin teknik olarak mümkün olduğunu, operasyon sayesinde yüzü deforme olmuş hastaların tamamen sağlıklı ve yeni bir yüze sahip olacaklarını ifade ettiler.

Ameliyat 10 saat

Yapılan hesaplamalara göre, tam donanımlı bir ekip çalışmasıyla bir yüz naklinin gerçekleştirilmesi için 10 saatlik bir ameliyat gerekecek. 120 kişilik ekip çok hassas bir operasyonla iki yüzü de çıkaracak. Donörden alınan yeni bir yüz derisinin yanısıra, yeni bir çift kulak, dudaklar, burun, ve yeni bir çene sayesinde hasta bambaşka bir yüze sahip olacak. Ancak nakil yapıldıktan sonra da yüz hareketlerinin uyumu da tamamlandıktan sonra ameliyat başarıya ulaşacak.

Sorun: Yüz bulmak

Yüz naklinin özellikle doğumdan kaynaklanan yüz bozuklukları, kaza sonrası yüzü bozulmuş ve kanser hastalarına yönelik olduğu belirtiliyor. Ancak öldükten sonra yüzünü taşıması için kimsenin razı olmayacağı görüşü projeyi çıkmaza sokuyor.

About the Author

Leave a Reply

*